Biblioteka PSJ
Od 1 stycznia 2011 r. zmieniła się formuła miesięcznika katolickiego "Posłaniec". Wrócił do swojej pierwotnej nazwy "Posłaniec Serca Jezusowego" w nowym formacie oraz z niższą ceną. O. Leszka Gęsiaka SJ na stanowisku redaktora naczelnego zastąpił o. Stanisław Groń SJ.
Posłaniec Serca Jezusowego
PSJ nr maj 2005
Patronka dzieci komunijnych
Bł. Imelda Lambertini (1320-1333)
      W maju, tak szczególnym z powodu piękna przyrody oraz intensywności treści religijnych tego maryjnego miesiąca, liczne rzesze także polskich dzieci świętują bodaj najdonioślejszy dzień w swym życiu: dzień Pierwszej Komunii świętej, gdy Chrystus Eucharystyczny substancjalnie i uroczyście przybywa do serc dziatwy, aby pozostać już w nich na zawsze. Wydaje się więc to właściwe, aby zwrócić uwagę na patronkę wszystkich dzieci pierwszokomunijnych.
      Mimo iż żyła ona ponad 600 lat temu i wydaje się być odległa, pozostaje wciąż towarzyszką pokoleń małych chrześcijan na całym świecie, którzy rozpoczynają przygodę z Jezusem Eucharystycznym. Niech więc będzie zatem poznana postać tej, która patronuje dzieciom przeżywającym radosne spotkania z Bogiem utajonym pod postacią białego opłatka.
      Córka hrabiego Egana Lambertini - Imelda - przyszła na świat w Bolonii w 1320 r. Od maleńkości wychowywana była w religijnej atmosferze i jako dziecko zapragnęła zostać mniszką w podbolońskim klasztorze św. Marii Magdaleny w Val di Pietra. Ze względu na wiek kilkakrotnie jej tego odmawiano. Wreszcie w 1330 r. przyjęto ją do zakonu z wielkimi oporami, po wielu staraniach i wstawiennictwie licznych znakomitości. Imelda zostaje zatem najmłodszą nowicjuszką, dominikanką klauzurową. Bezsprzecznie była nowicjuszką, nie zaś oblatką, bowiem w przeciwnym razie nie musiałaby pokonywać oporu zakonnic przed przyjęciem jej do klasztoru, gdyż uczennice (oblatki) mogły bez trudu przebywać w nim i tam się kształcić.
      Imelda, przekroczywszy progi klauzury zakonnej, gorliwie zaczęła przestrzegać wszystkich reguł i konstytucji. W zapale swym szybko wyprzedziła nawet doświadczone mniszki. Chętnie spełniała zalecane jej obowiązki i z radością oddawała się modlitwie chórowej i prywatnej. Robiła też wielkie postępy w dziedzinie ducha, wzbudzając podziw wśród sióstr. Szczególnie swą pobożność kierowała ku Chrystusowi Eucharystycznemu, głęboko przeżywając Msze święte i dotkliwie cierpiąc, iż nie mając wymaganych lat, nie może przyjmować Eucharystii jak inne mniszki, bo jej tego kapelan klasztoru zabronił.
      W dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, 12 V 1333 r., kiedy siostry przystępowały do Komunii świętej, Imelda, której nie było wolno, płacząc i jęcząc tym więcej pożądała Pana. I nagle modlitwa Imeldy została wysłuchana: oto z nieba (a jak chce inna wersja legendy - z cyborium) zstąpiła Hostia i zawisła nad głową Imeldy. Fakt ten zdumiał obecne przy zdarzeniu mniszki, które dały o tym znać celebransowi, a ten Hostię położył na patenie i podał Imeldzie. Nowicjuszka ją spożyła i w nią stąpiła radość, że znieść już jej nie mogła. Zamknęła więc słodko oczy i ... oddała ducha swojemu Ukochanemu.
      Dwunastoletnia nowicjuszka została pochowana w klasztorze dominikanek w Val di Pietra pod Bolonią. Zaraz po śmierci rozpoczął się kult młodziutkiej Imeldy. Jej grób do 1582 r. posiadał opis jej cudownej śmierci, potem mniszki przeniosły się na inne miejsce i zabrały z sobą relikwie, które dzisiaj (od 1799 r.) spoczywają w kryształowej trumnie w bolońskim kościele św. Zygmunta.
      Cześć oddawaną Imeldzie zatwierdził 20 XII 1826 r. papież Leon XII. Wspomnienie liturgiczne bł. Imeldy Lambertini przypada 13 maja. Kult jej wzmógł się, odkąd św. Pius X zapoczątkował wczesną Komunię świętą. W 1891 r. powstało w Prouille Bractwo Dobrej Pierwszej Komunii Świętej i Wytrwałości, agregowane do zakonu kaznodziejskiego 21 VIII 1893 r. i zatwierdzone przez papieża Leona XIII w dniu 7 V 1896 r. Imelda stała się patronką dzieci pierwszokomunijnych.
Piotr Stefaniak
Wybrane artykuły publikowane tym numerze PSJ:
PSJ V/2005
skocz do numeru:
Bł. Imelda Lambertini
© Wszystkie prawa zastrzeżone • WydawnictwoWAM.pl • 2000-2010
Udostępnione informacje nie mogą być kopiowane i publikowane bez naszej zgody.