Biblioteka PSJ
Od 1 stycznia 2011 r. zmieniła się formuła miesięcznika katolickiego "Posłaniec". Wrócił do swojej pierwotnej nazwy "Posłaniec Serca Jezusowego" w nowym formacie oraz z niższą ceną. O. Leszka Gęsiaka SJ na stanowisku redaktora naczelnego zastąpił o. Stanisław Groń SJ.
Posłaniec Serca Jezusowego
PSJ nr czerwiec 2006
Słowo od redakcji
Drodzy Czytelnicy!

   Miesiąc czerwiec obfituje w niezwykle ważne wydarzenia liturgiczne Kościoła związane z uroczystościami: Zesłania Ducha Świętego, Trójcy Świętej, Bożego Ciała i Najświętszego Serca Pana Jezusa. W sposób szczególny kontemplujemy tajemnicę Eucharystii, która jest bijącym sercem Kościoła na ziemi. W Boże Ciało wychodzimy w procesjach na ulice naszych miast i wiosek z Chrystusem Eucharystycznym. Historię i tradycję tego niezwykle ważnego święta przypomina nam artykuł Urszuli Janickiej-Krzywdy.

   Eucharystia to także znak nieustannej miłości Boga do człowieka. O tej miłości, w różnych aspektach, mówią liczne teksty tego numeru Posłańca. Ks. Tadeusz Chromik przybliża nam encyklikę Piusa XII o kulcie Serca Jezusowego, który jest odpowiedzią naszej ludzkiej miłości na miłość Boga względem nas. Miłość ma jednak różne oblicza. Często jest wymagająca i trudna, czym dzielą się z Czytelnikami w swoich tekstach Alicja Bronakowska, Elżbieta Chowaniec czy Jan Ogrodzki. Bez niej jednak życie człowieka nie ma sensu.

   Brak miłości to poważna choroba duszy. Można jej łatwo ulec w dzisiejszym świecie, w którym człowiek narażony jest na różne duchowe niebezpieczeństwa. Czasem nie wystarczy pomoc lekarska czy psychologiczna, ale potrzeba duchowego uzdrowienia. Pisze o tym w reportażu Jadwiga Zięba. Miłość pomaga także pokonać największe trudności, jakie postawić może przed człowiekiem życie. Wspaniałym świadectwem jest rozmowa Ilony Stus z wyróżnioną wieloma nagrodami i dyplomami malarką Józefą Łaciak, urodzoną z dziecięcym porażeniem mózgowym i tworzącą swoje dzieła nogami.

   W czerwcowym numerze zachęcamy również, by nie bać się modlić i chodzić do Kościoła z małymi dziećmi. Sam Pan Jezus przecież prosił: Dopuśćcie dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie; do takich bowiem należy królestwo niebieskie (Mt 19,14). Stąd też, w kontekście Dnia Dziecka, dzieci są na różny sposób - w artykułach i na zdjęciach - obecne na łamach naszego numeru, do którego lektury wszystkich Czytelników serdecznie zapraszam!
Leszek Gęsiak SJ
Wybrane artykuły publikowane tym numerze PSJ:
PSJ VI/2006
skocz do numeru:
© Wszystkie prawa zastrzeżone • WydawnictwoWAM.pl • 2000-2010
Udostępnione informacje nie mogą być kopiowane i publikowane bez naszej zgody.