Biblioteka PSJ
Od 1 stycznia 2011 r. zmieniła się formuła miesięcznika katolickiego "Posłaniec". Wrócił do swojej pierwotnej nazwy "Posłaniec Serca Jezusowego" w nowym formacie oraz z niższą ceną. O. Leszka Gęsiaka SJ na stanowisku redaktora naczelnego zastąpił o. Stanisław Groń SJ.
Posłaniec Serca Jezusowego
PSJ nr lipiec 2006
Słowo od redakcji
   W końcu nadeszło lato! Nie sposób się nim nie cieszyć, bo zwiastuje ono dla wielu czas wypoczynku po trudach całorocznej pracy. Wakacyjne podróże dają szczególną szansę, by w pięknie przyrody i w otaczającej nas naturze kontemplować dokonane przez Boga dzieło stworzenia w pełni jego różnorodności i bogactwa. To także okazja do modlitewnej zadumy nad naszymi własnymi problemami oraz nad tym wszystkim, na co w codziennej gonitwie zwykłego dnia po prostu nie mamy czasu.

   Zapraszamy więc, by w wakacyjnym klimacie wybrać się z Posłańcem na wyprawę do Bułgarii, którą wraz z Agnieszką Turską podejmiemy, podążając szlakiem tamtejszych prawosławnych cerkwi. Wybierzemy się także do Syrii, gdzie w wielu miejscach krzyżują się dwie wielkie religie: chrześcijaństwo i islam. Wraz z ks. Zygmuntem Kwiatkowskim SJ postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy trudno być w dzisiejszych czasach chrześcijaninem na Bliskim Wschodzie.

   Tak, jak czynimy to każdego miesiąca, postaramy się przybliżyć naszym Czytelnikom przesłanie papieskich intencji: ogólnej i misyjnej. Ilustracją do intencji ogólnej może być przejmujące i pełne głębi świadectwo duszpasterza więźniów, jezuity Czesława Wasilewskiego. Zachęca nas ono do refleksji nad sytuacją tych, którzy są po drugiej stronie muru, i stawia nam pytanie, czy naprawdę winniśmy się modlić o otwarcie więzień i zerwanie kajdan.

   W niniejszym numerze przybliżamy także postacie dwóch wielkich świętych Kościoła. Żyjąca kilkaset lat temu św. Kinga mogłaby być wzorem dzisiejszej business woman, a święty Ignacy Loyola mistrzem duchowym na nasze czasy. Tego ostatniego zobaczymy przez pryzmat jego Opowieści Pielgrzyma, w sugestywny sposób ujętej przez Pawła Szpyrkę SJ w dekalog świętości.

   Mam nadzieję, że każdy znajdzie w Posłańcu interesującą lekturę na pierwszy wakacyjny miesiąc. Przy okazji uchylę też rąbka tajemnicy, że po wakacjach planujemy ubogacenie zawartości naszego pisma o nowe propozycje tematyczne. Ale to dopiero za dwa miesiące. Tymczasem życzę wszystkim Drogim Czytelnikom jak najlepszego wypoczynku i odkrywania Bożej obecności we wszystkich wymiarach dzisiejszego świata. Niech Posłaniec w tych dniach będzie Wam duchową pomocą i towarzyszem.
Leszek Gęsiak SJ
Wybrane artykuły publikowane tym numerze PSJ:
  • Dekalog pielgrzyma - Paweł Szpyrka SJ
  • Ikonografia św. Kingi - Piotr Stefaniak
  • Boże, otwórz więzienia... - Czesław Wasilewski SJ
  • PSJ VII/2006
    skocz do numeru:
    © Wszystkie prawa zastrzeżone • WydawnictwoWAM.pl • 2000-2010
    Udostępnione informacje nie mogą być kopiowane i publikowane bez naszej zgody.